Powrót na stronę głównąAktualnościHistoriaRepertuarSkład chóruZdjęciaPłyty CDmp3Kontakt


STRONA MAJDANU STAREGO I NOWEGO
CHÓR MĘSKI "KLUCZ"
HISTORIA


Zaraz po wyświęceniu kościoła katolickiego pw. Piotra i Pawła został założony chór (składający się głównie z młodzieży) który prowadził miejscowy organista. Prezentuję zdjęcie członków chóru (fotografia ze zbiorów autora) - rok 1924.

Po latach istnienia chóru mieszanego narodził się pomysł założenia chóru męskiego. Powołanie chóru wiązało się początkowo z uświetnieniem obchodów święta 11 listopada (1989 r.) - pierwszy skład chóru to: Adamek Tadeusz, Bazan Franciszek, Blicharz Stanisław, Cios Stanisław, Luchowski Jan, Mruk Stanisław, Mróz Edward, Rymarz Stanisław, Szcząchor Józef, Wryszcz Feliks, Żerebiec Wacław. Na szczęście okazało się, że słuchaczom bardzo spodobał się zarówno repertuar jak i wykonanie piosenek i pieśni, a chórzystom śpiewnie. Bardzo szybko powiększył się stan liczebny zespołu i w tej chwili chór liczy ok. 20 osób. Pierwszym dyrygentem był Mirosław Pawłowski, a kierownikiem chóru Feliks Wryszcz. Od 1996 r. chórem dyryguje Andrzej Kusiak (miejscowy organista), a po przedwczesnej śmierci Feliksa Wryszcza (w roku 2002) kierownikiem chóru został Jerzy Rymarz. 

Po pierwszych sukcesach, a chór ma już za sobą: dla przykładu w roku 1999 i 2000 pierwsze miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie (w 2001 miejsce drugie), w roku 1999 również pierwsze miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Łaszczówce (drugie miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym), chórzyści "nabrali wiatru w żagle".
Do roku 2000 instruktorem chóru był Mirosław Pawłowski (przygrywający na akordeonie). Wieloletni nauczyciel, który wspaniale umiał zorganizować zajęcia. Zaszczepił on w raczkujących chórzystach chęć do śpiewania. Proponowany przez niego repertuar, przypadł do gustu i samym chórzystom i jury ówczesnych przeglądów i konkursów.

Pierwszym kierownikiem chóru został Feliks Wryszcz. Kierował chórem z wielką pasją, a jego rozwój poczytywał sobie za swój wielki sukces. Po jego przedwczesnej śmierci w roku 2003, kierownikiem zostaje (do chwili obecnej) Jerzy Rymarz który do tej pory był zastępcą.

Obecnie w skład chóru wchodzi 21 mężczyzn, chórzystów - amatorów. Są to osoby w wieku od 30 do 76 lat, pracujący w różnych zawodach, a śpiew w chórze jest dla nich pasją i oderwaniem od codziennych obowiązków.

Chór swoim szerokim repertuarem, barwnym, wielogłosowym śpiewem, bardzo często uświetnia uroczystości nie tylko w miejscowej parafii, gminie, ale i w powiecie biłgorajskim, a także sporo koncertuje w Polsce i za granicą (Litwa, Ukraina, Austria, Niemcy, Włochy). Występował m.in. w Zakopanem, w Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach; w Warszawie: w kościele pw. św. Stanisława Kostki oraz u Ojców Franciszkanów; w Seminarium Duchownym w Lublinie;  w Kaplicy św. Jadwigi w Kopalni Soli w Wieliczce; w Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej; w Zamościu w Kościele Zwiastowania NMP; w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym... 

Chórzyści uczestniczyli we mszach świętych transmitowanych przez Telewizję Polską z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, oraz sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym.
W swoim dorobku mają też wyjazdy zagraniczne. Występowali w następujących państwach: Litwa - Kelme, Wilno, Troki, Kłąjpeda, Góra Krzyży; Ukraina - Katedra Lwowska, Kościół śśw. Piotra i Pawła, Cmentarz Orląt Lwowskich, Żółkiew; Czechy - Krtina; Austria - Wiedeń-Renweg, Wzgórze Kahlenberg; Włochy - Monte Cassino, Santa Severa, koncert na Placu św. Piotra w Rzymie wraz z innymi chórami dla papieża Benedykta XVI, oraz udział we mszy św. w kościele św. Stanisława w Watykanie. 

Dzięki dobrej współpracy z miejscowymi przedsiębiorcami (nawiasem mówiąc wielu spośród nich należy do chóru, inni zaś angażują się organizacyjnie) chór zajmuje się też działalnością charytatywną.

Dyplomy i podziękowania

                    

                 

                  

                   

                    


Pomysł i wykonanie Grzegorz Dziura